agnusdei
Medlem-
Content Count
6 -
Joined
-
Last visited
Never
About agnusdei
-
Rank
Nykomling
Profile Information
-
Gender
Not Telling
-
10 dagar i Bangkok - Var bo och vad göra?
agnusdei replied to agnusdei's topic in Nu åker vi! Reseplaner!
Jag lär tänka mig noga för innan jag postar här igen. Å andra sidan kanske man inte skall förvänta sig för mycket (obs ej mkt) av någon som kallar sig för "skruttan"? "skrutt rest, något uttjänt, ett stycke skrot kärnhus och ändar som är kvar då man ätit ett äpple eller päron (nedsättande) en kraftlös, mindervärdig person nedsättande om gammalt skepp, närmande sig förlisning eller upphuggning" -
10 dagar i Bangkok - Var bo och vad göra?
agnusdei replied to agnusdei's topic in Nu åker vi! Reseplaner!
Tack för alla fina tips :-) Med n00b syftar jag på att jag inte är särskilt resvan och att det är första gången i Thailand för mig. -
Jag gillar mat, människor, utflykter, teknik, kultur bla bla Som n00b och ensamresenär - vad gör jag? Och ffa var bor jag?! 10 dagar har jag...jag har verkligen ingen aning... Är 10 dagar för mkt? Grand palace och ngt shoppingcenter (Mbk?) har jag läst om...men det gör man på en dag... Jag borde väl "googla" antar jag men jag tänkte att ngn vänlig själ kunde upplysa- och guida mig rätt direkt så att säga :-) Ös på med tips... Tack!
-
Jag landar (som det ser ut nu, har ej bokat inrikesflyg än) den 18/3 på krabi. Om någon är i närheten då och känner för att språkas lite eller hitta på något så vire det kul :-) Den här resan....lär bli minnesvärd ;-p Herregud...hujedamig...ojojoj osv
-
Åhh tack för svar! Ingen som gillar Phuket eller öarna däromkring? Similian islands? Phi phi? Är det någon skillnad generellt sett på öar i Thailandbukten jmf med öar i Andamansjön? Oops...Similan verkar inte vara så exploaterat :-p Men jäklar vad häftigt det låter med 35-40 meters siktdjup, korallrev och mängder av färggranna fiskar osv En dagstur dit hade varit fint iaf...men var bor man isf?
-
Hej! Jag har tappat bort mig bland alla öar och orter som står till buds och skulle uppskatta lite vägledning Jag reser ensam, är kille och 25 år gammal. Dag 1-12: Jag landar på Suvarnabhumi och beger mig därefter av till Bangsaen där jag tar det lugnt ett par dgr till en vecka för att acklimatisera mig och träffa på några bekanta. Förmodligen spenderar jag ett par dagar i Pattaya för party osv i samma veva. Dag 12-17: Därefter vill jag åka till ett lugnare ställe med riktigt fina stränder osv. Jag kan tänka mig att snorkla lite och sådär men annars inget avancerat, bara ta det lugnt. Jag skulle också uppskatta om det fanns annat att göra än att bara pressa på stranden! Vart åker jag?! Dag 17-22: Efter denna lugnare del av resan så reser jag till Bangkok i ett par dagar innan hemresa. Jag blir borta i tot 3v. Jag har tittat på de alt. som finns i närheten av Bangsaen/Pattaya dvs Koh Chang, Kho Kood osv. Men jag är nog mer intresserad av Phuket/Krabi/Koh Samui osv. Men vad väljer jag bland alla dessa? Det får gärna vara rimliga priser men det viktigaste är ju att det blir en trevlig vistelse...gärna med mkt god lokal mat...möjlighet till utflykter...men också stränder i toppklass och ffa fint väder! Men vädret är väl inga problem i mars? Eller?! Tack på förhand!
