Jump to content

Välkommen till Forum om Thailand!

Inte medlem än? Registrera dig nu direkt!

BLI MEDLEM

sohma

Medlem
  • Content Count

    305
  • Joined

  • Last visited

    Never

About sohma

  • Rank
    Avancerad medlem

Profile Information

  • Gender
    Not Telling
  1. sohma

    Lonley beach Koh Chang

    Vi bodde på WSB i dec. Bodde på KG ett toppenhotell som har allt du kan önska dig. Flera pooler där den största ligger direkt vid stranden. Bra service å super frukost. Inte direkt i smeten men på några minuter är du på huvudgatan.
  2. Jag har en helt annan uppfattning-men jag råkade ju inte ut för samma elände som du.Vi har bokat och bott på anläggningen-ingen förhandsbetalning. Blev hämtad på flygplatsen och under tiden vi bodde där skjutsade han oss till Phuket och någon tur till storvaruhusen blev det oxå. Han tog inte många bath för dessa resor. Frukosten köpte vi för 100 bath/person. Vi fick välja själv vad vi ville ha-bland bacon,ägg,ost dryck matbröd osv-frukosten avslutades med en stor frukttallrik. Det enda problemet var att han var usel att svara på mailen. Han tog även mindre betalt för boendet än vad han först uppgivit. Så jag har inget att klaga på snarare däremot
  3. Den information jag fått är att man få ta det genom säkerhetskontrollen om det är inköpt inom 36 timmar. Informationen kommer från Arlanda ställde frågan då vi kom från BKK och skulle vidare med inrikes. Vi fick med oss det blöta genom säkerhetskontrollen på Arlanda så informationen stämde-men de kollade noga kvittot så inte tidsgränsen gått ut. Jag har handlat i BKK och mellanlandat i Doha och nog har jag fått varorna genom säkerhetskontrollen. 36 timmarsregeln fick jag information om i dec 2010 och att det gäller över hela Europa-de visste inte hur det såg ut utanför Europas gränser annat än att det är helstopp att ta med sig något till USA. ???
  4. sohma

    Hur löser ni snöskottningen?

    Vi anlitar ett seniorföretag(pensionärer som startat företaget) som sköter snöskottning och även tittar till inomhus-men blomvattning osv-det finns ju något som heter RUT-avdrag!!
  5. sohma

    Egen kudde?

    Kudden åker numera alltid med-som jag lämnar kvar på hotellet-så någon annan får glädjas av en "skön" kudde. Har aldrig hört talas om någon kuddmeny. Min erfarenhet är att kuddarna är som korvar med nära Jesus upplevelse. Hög och hård-det finns ett undantag och det är om man bor på ett hotell som har svenskt ägarskap. Oavsett om vi bor på 3, 4 eller 5 star så är problemet detsamma. Jag tror inte att vi haft otur utan det är bara så. Men säger man till så gör hotellet vad de kan för att skaffa fram kvadratliknande kuddar och byter ut korvarna. Men smaken är ju som baken-det finns säker de som inte alls besväras av kuddkorvarna. Säg nu inte att jag även skall ta sängen med mig-de är ofta stenhårda men jag köper en bäddmadrass på plats och då är det problemet löst.
  6. sohma

    Diners Club - lounge access HKT & SIN

    Du är en klippa!-ja det är ju så att man följer bara gamla invanda rutiner. Inte tusan upptäckte jag detta. Men när jag tänker efter så var det en hel del folk som blev utsläppta i gräddfile-vi fick vackert vänta till dess de har gått ombord. Tack för svaret
  7. Var ligger Super scheap? är det inne i Phuket??Beträffande transport så hyr vi en bil gör upp ett dagspris. Hur praktiskt som helst-avtalat möte med chauffören vid olika klockslag så man får hiva in inköpen i bilen. Shoppingdagen brukar vi hinna med Phuket-Lotus och Central F. Jag tycket inte alls att Lotus är så dåligt. Finns ju en massa småaffären som har bra priser.Central är betydligt dyrare men det har ju även märkeskläder-original.Bäst är ju Phuket både vad gäller priser och utbud. Priset för dagshyran brukar ligga på runt 2000-3000 bath.
  8. sohma

    Diners Club - lounge access HKT & SIN

    Efter du checkat in och går mot immigration, har loungen en egen disk dit du vänder dig. De tar dina pass och leder dig igenom immigration i en egen fil, utan kö. Snabbt och smidigt. [/quote Är det inte i anknytning till loungen-där tar dom ju även hand om passen. Har aldrig sett någon disk annat än den man möter på väg in mot loungen. Har väl missat den oxå.
  9. sohma

    Lounge på Suvarnabhumi.

    På plan tre-samma plan där lougerna ligger.
  10. sohma

    Diners Club - lounge access HKT & SIN

    Vad menar du med "gräddfilen" har även varit på den lougen men jag missade tydligen gräddfilen
  11. sohma

    Lounge på Suvarnabhumi.

    Der finns många louger på flygplatsen. Men varför boka något när det på flygplatsen finns olika platser med-liggstolar som inte kosta en bath???
  12. sohma

    Endast 1 bagage på max 23 kilo?

    Ja där ser man-hade inte en aning. 28 kg har väl varit maxvikt på en resväska. Bara ett bagage-då gäller det att ta med sig något rymligt på nervägen. Vi brukar alltid ha skor och halvfuktiga kläder för sig i eget bagage när vi åker hem. Då är det slut med de. Måste vara ganska nyligt dessa regler kom till-vi åkte hem med Thai i december och hade två bagage var utan krångel.
×