Jump to content

Välkommen till Forum om Thailand!

Inte medlem än? Registrera dig nu direkt!

BLI MEDLEM
Sign in to follow this  
Skumberg

Världsarv i Thailand

Recommended Posts

Är du intresserad av kultur, natur och historia? Har du kanske redan varit i Thailand några gånger och är sugen på nåt nytt? Då kan det kanske vara en utmaning att försöka pricka av samtliga världsarv i Thailand...

Ibland är en plats så unik att FN ger den status som världsarv, vilket innebär ett erkännande av platsens särart och vikten av att bevara den för framtida generationer. Totalt finns det idag ca 850 världsarv, och status som världsarv tilldelas på grund av kulturell särart eller unik natur.

I Sverige finns 14 världsarvsplatser: Drottningholms slott, Birka, Höga Kusten och Skogskyrkogården är kanske de mest kända. Men på listan över världsarv (http://whc.unesco.org/en/list/) finns även Gammelstads Kyrkstad i Luleå och Varbergs radiostation.

Ofta är världsarven alltså kända platser såsom Frihetsgudinnan i New York, pyramiderna i Egypten eller Nationalparken Kilimanjaro i Tanzania. Men lika ofta handlar det om mindre kända platser som trots att de är relativt okända för de flesta turister kan förmedla en unik kultur- eller naturupplevelse.

I Thailand finns det för närvarande bara fem världsarv:

* Sukhotai, huvudstad i den första stadsbildningen i vad som idag är Thailand har de äldsta exemplen på stilbildande arkitektur i Thailand.

* Staden Ayutthaya grundades på medeltiden och blev snabbt näst huvudstaden Sukhotai ett viktigt centrum för politik, kultur och handel. Förstördes av burmeserna på 1700-talet. Känt för sina kloster och torn.

* Naturreservatet Thungyai-Huai Kha Khaeng sträcker sig in Burma och är känt för sin biologiska mångfald och orörda natur.

* Fornlämningen Ban Chiang utgör det tidigaste kända förhistoriska samhället i hela sydostasien och vittnar om liv och förhållanden tusentals år före vår tid.

* Skogsområdet Dong Phayayen-Khao Yai är en nationalpark som tilldelades världsarvsstatus så sent som förra året (2005). Utgör hem för många utrotningshotade arter.

Ytterligare två platser i Thailand kan bli världsarv i framtiden:

* Phimai med templen Phanomroong och Muangtam

* Parken Phuphrabat

Att se ett land genom de platser de själva skulle vilja bevara för framtiden kan vara ett kul sätt att lära sig mer båda om Thailand och sig själv. Och det är kan definitivt vara ett avbrott från strand- och partylivet.  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×